Druhý ročník atletického mítinku RIETER je za dveřmi, v Ústí nad Orlicí se uskuteční tuto sobotu 29, srpna. Na startu bude opět řada špičkových atletů v čele s dvojnásobnou olympijskou vítězkou v hodu oštěpem a světovou rekordmankou (72,48 m) Bárou TroDalší hvězdou mítinku bude překážkářka Zuzana Hejnová, která na čtyřstovce vybojovala olympijský bronz, dvakrát se stala mistryní světa, na evropském šampionátu získala bronz a za halových mistrovství Evropy má ve své sbírce dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili.


„Uspořádání mítinku je malým zázrakem. Nebylo jednoduché zajistit finanční prostředky, naplnit rozpočet a přilákat na start kvalitní závodníky. Sezona je pochopitelně ovlivněna koronavirovou pandemií. Spousta závodů byla zrušena, atletům chybí chuť a motivace. Je příjemné, že atletičtí příznivci uvidí v Ústí nad Orlicí dvě tak známé a úspěšné závodnice,“ říká manažer mítinku Vladimír Vaněk.
Smolná zranění
Na startu se naopak neobjeví několik zraněných atletů. Jako první vypadl ze startovní listiny koulař Tomáš Staněk, který si přivodil zranění v oblasti třísla. „S jeho manažerkou Helenou Fibingerovou jsme byli na všem domluveni. Slavná koulařka mi říkala, že Tomáš má v Ústí nad Orlicí na výkon přes 22 metrů,“ přibližuje Vladimír Vaněk, který musel vzápětí škrtat další jména. Zranění postupně vyřadila dálkaře Radka Jušku, čtvrtkaře Pavla Masláka a na poslední chvíli také běžkyni Ladu Vondrovou.
„Zranění podle mého názoru souvisejí s průběhem poněkud zvláštní sezony. Atleti fungují ve zcela jiném režimu. Daleko více trénují, než závodí, i z toho mohou vyplývat různé zdravotní problémy a zranění.“
Kvalitní závod oštěpařů
Sobotní mítink naopak ozdobí svojí účastí výborní čeští oštěpaři. Podle aktuální formy bude favoritem disciplíny Vítězslav Veselý, který má ve své sbírce zlatou medaili z mistrovství světa, bronzovou olympijskou medaili, jednu zlatou a dvě stříbrné medaile z evropských šampionátů. Osobní rekord Veselého je 88,34 m. S ambicemi přijede do Ústí nad Orlicí také oštěpař Petr Frydrych, bronzový medailista z mistrovství světa s osobním rekordem 88,32 m. Trojlístek oštěpařů Dukly Praha, který trénuje trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný, doplní na RIETER mítinku Jaroslav Jílek.
Slibná osmistovka
Velmi zajímavý (a rychlý) by mohl být závod mužů na 800 metrů. Na startu budou nejlepší čeští půlkaři v čele Filipem Šnejdrem a Lukášem Hodboděm. Ve startovní listině figuruje také Andrés Arroyo z Portorika s osobním rekordem 1:44,96. „Kluci chtějí běžet rychlý závod, proto jsme se domluvili na vodiči, který má za úkol osmistovku kvalitně rozběhnout a vydržet v odpovídajícím tempu na hranici pěti set metrů,“ líčí manažer Vaněk. Nejrychleji běžel letos osmistovku Lukáš Hodboď, 19. srpna v Polsku za 1:46,26.
Stovka vrcholem?
Vrcholem mítinku by mohla být mužská stovka. Přihlášeni jsou čeští rekordmani, Jan Veleba a Zdeněk Stromšík, oba s osobním rekordem 10,16. Stovku poběží také talentovaný Matěj Krsek (10,43), který je v současnosti nejrychlejším českým čtvrtkařem (46,00).
O vítězství budou usilovat také sprinteři ze Spojených států amerických, Barbadosu a Velké Británie.
S nejlepším osobním rekordem (9,85) půjde do závodu pětatřicetiletý Američan Mike RODGERS, který byl na loňském mistrovství světa členem zlaté americké štafety na 4x100 metrů. Byl rovněž členem stříbrných štafet USA na světových šampionátech 2013 a 2017, před deseti lety byl druhý na halovém MS v běhu na 60 metrů.
Druhým nejrychlejším časem (9,98) se může pochlubit Mario BURKE z Barbadosu, na stovce bronzový z MS juniorů v roce 2016. Mimořádně kvalitní osobák má rovněž Američan Demek KEMP (10,03).
Britskou atletiku bude na mítinku RIETER jednatřicetiletý Richard KILTY. Halový mistr světa (2014) a dvojnásobný evropský šampion (2015 a 2017) na 60 metrů, člen stříbrné britské štafety na 4x100 metrů na MS 2019.
Americký překážkář David Kendziera (na 400 m př. osobní rekord 48,42) bude v Ústí nad Orlicí startovat v běhu na 300 metrů, kde změří síly s nejlepší českých překážkářem Vítem Müllerem (osobní rekord 49,93). Další Američan, dálkař Jefferson Trumaine (osobní rekord 8,18 m), se představí na dvoustovce.
Jednou z favoritek ženské stovky bude americká sprinterka Taliyah Brooks (osobní rekord 11,52). Ještě lepším časem (11,47) se pyšní Nikola Bendová, která je přihlášena také na dvoustovku (23,21).
Atletické legendy
Hostem mítinku bude světová rekordmanka v běhu na 800 metrů (čas 1:53,28 zaběhla v  roce 1983 v Mnichově) Jarmila Kratochvílová. Se svými svěřenci z pražské Dukly by měl přicestovat stále ještě úřadující světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný (výkonu 98,48 dosáhl v roce 1996 v německé Jeně).
Závody budou slavnostně zahájeny o půl třetí odpoledne, jejich součástí jsou žákovské sprinty na 60 metrů. Slosovatelná vstupenka stojí 80 korun, první cenou v divácké tombole je víkendový pronájem automobilu Renault Captur.