Podruhé do stejné řeky nevstoupíš, říká. V případě mezinárodního atletického mítinku Rieter to však neplatí. Také jeho čtvrtý ročník, který se konal v úterý 30. srpna, měl opět vysokou sportovní úroveň. Jak potvrzuje v rozhovoru manažer mítinku Vladimír Vaněk, dlouho nebylo jisté, kdo všechno do Ústí nad Orlicí přijede…
Kdy jste měl jasno v tom, jaké atletické hvězdy se na letošním mítinku představí?
„Jestliže vloni dva týdny před mítinkem nebylo jasné, kdo z hlavních protagonistů u nás bude startovat, tak letos to bylo ještě horší. Někteří atleti potvrdili start čtyři dny před závodem.“
Do Ústí nad Orlicí přijela závodit hvězda první velikosti, mistr světa a vicemistr Evropy v hodu diskem Kristjan Čeh ze Slovinska. Kolik vás to stálo úsilí a zřejmě i peněz?
„Tak trochu nám přálo štěstí, diskaři v tomto období mnoho příležitostí závodit neměli. V Diamantové lize naposledy koncem června ve Stockholmu, pak byl světový a evropský šampionát. Na dalších závodech Diamantové ligy nebyl mužský disk v programu, to bude až při finálové akci prestižní série, 7. a 8. září v Curychu. Samozřejmě to nebylo jen o štěstí, ale také o finanční nabídce, o její výši z pochopitelných důvodů mluvit nemohu. Jsem rád, tady Kristjan Čeh byl. Je mu teprve 23 let, má obrovský potenciál. Podle mínění odborníků je to příští olympijský vítěz. Uvidíme za dva roky, kdy je olympiáda v Paříži.“
Divákům se musel líbit nejen mužský disk, ale také skok daleký s Radkem Juškou a vrh koulí s Tomášem Staňkem, oba reprezentanti předvedli skvělé výkony.
„Souhlasím. Radek atakoval osmimetrovou hranici, nakonec mu chybělo pouhých patnáct centimetrů. Tomáš zapsal svůj druhý nejlepší výkon sezony (21,68), krásným způsobem pokřtil nový sektor pro vrh koulí.“
Mimochodem, který Tomáš Staněk po mítinku hlasitě chválil.
„Po Staňkově loňské oprávněné kritice starého sektoru jsem vedení atletického oddílu jasně řekl, že chceme-li mít v programu mítinku vrh koulí, musí se tato věc radikálně změnit. Jsem rád, že se na poslední chvíli podařilo vybudovat nový rychlejší kruh. Navíc na místě před hlavní tribunou, kde mají diváci mnohem lepší přehled.“
Které další výkony vás osobně zaujaly?
„Velmi slušná byla mužská třístovka, na které mimochodem startovali Patrik Šorm, Pavel Maslák a Michal Desenský. Z reprezentační štafety na 4x400 metrů chyběl pouze Matěj Krsek. Velkou radost ze dvou osobních rekordů měla Lada Vondrová, která vyhrála závody na 100 a 300 metrů. Myslím si, že čas, kterým vyhrála třístovku (36,59), ji dává reálnou šanci prolomit na čtvrtce hranici 51 vteřin.
Letos naopak chyběly dvě velké osobnosti oštěpu, Jakub Vadlejch a Bára Špotáková.
„Jakub dal logicky přednost přípravě na finále Diamantové ligy, kde má šanci na skvělý celkový výsledek. Abych pravdu řekl, se startem Báry jsem spíše počítal. Nakonec se rozhodla jinak a šetřila síly, tři dny po našem mítinku závodila v Bruselu.“
Sečteno, podtrženo: jak jste byl spokojený se sportovní úrovní letošního mítinku?
„Myslím si, že se nám podařilo udržet poměrně vysoko nastavenou laťku. Důkazem je šest nových rekordů mítinku. Fanoušci atletiky viděli devatenáct českých reprezentantů, kteří startovali na nedávném mistrovství Evropy v Německu. Ze zahraničí přijela hvězda současného mužského disku Kristjan Čeh. Možná až historie docení, jaké atlety a atletky se nám během čtyř uplynulých let podařilo do Ústí nad Orlicí přilákat. Jistě, letos to mohlo být ještě lepší. Ale pozor, rozpočet mítinku není nafukovací...“
Totéž se asi dá říct o termínovém kalendáři.
„Určitě. Rozhodnutí pořádat mítink ve všední den je dobré. Horší je, aby člověk trefil správný měsíc a týden (smích). Hledání termínu je alchymie, navíc musíte mít trochu štěstí.“
Věříte, že Ústí nad Orlicí uvidí v roce 2023 pátý ročník mítinku Rieter?
„Pokud se podaří naplnit rozpočet mítinku a najdeme vhodný termín, tak s největší pravděpodobností ano.“ (fr)