Téměř pětadvacet let se hrály v Ústí nad Orlicí kvalitní české a mezinárodní tenisové turnaje, na kterých startovali hráči a hráčky, kteří to o pár let později dotáhli do světové špičky. V letošním roce, zdá se, tato skvělá tradice skončila…

První dva ročníky (1995,1996) byly zahřívací, na orlicko-ústecké antuce se hrály dva turnaje kategorie „A“.

V roce 1997 se již hrálo v Ústí nad Orlicí mistrovství České republiky mužů a žen. Nikoho ze zainteresovaných tehdy určitě nenapadlo, že domácí šampionát „napíše“ v Ústí nad Orlicí celkem 18 kapitol!!

Populárního Rieter Cupu se zúčastnila řada známých jmen. Hned v roce 1997 se například do finále probojoval mladý Radek Štěpánek. Mistrovský titul dvakrát vybojoval Lukáš Rosol (2007, 2011), mezi vítězi byli další tenisté, kteří se prosadili na mezinárodní scéně. Stačí připomenout Jana Hájka (2008), Ivo Mináře (2012) nebo Romana Jebavého (2014).

Mezi ženami zvítězila v roce 2005 později výborná světová deblistka Lucie Hradecká. V roce 2006 se do finále domácího mistrovství probojovala mladičká, tehdy teprve šestnáctiletá Petra Kvitová.

O domácí tituly se v Ústí nad Orlicí hrálo naposledy v roce 2014, poté vsadili organizátoři na jinou kartu. Rozhodli se pořádat Rieter Open, mezinárodní turnaj mužů kategorie ITF s dotací 15 tisíc amerických dolarů.

V letech 2015-2018 se na turnaji představili tenisté z 25 zemí: Anglie, Argentiny, Austrálie, Běloruska, Brazílie, České republiky, Ekvádoru, Francie, Chorvatska, Itálie, Japonska, Kanady, Maďarska, Německa, Nizozemí, Polska, Rakouska, Ruska, Slovenska, Spojených států amerických, Švédska, Švýcarska, Turkmenistánu, Ukrajiny a Zimbabwe.

Kdo v Ústí nad Orlicí vítězil? Čech Marek Michalička (2015), Bělorus Uladzimir Ignatik (2016), Švéd Jonathan Mridha (2017) a naposledy opět Čech, David Poljak (2018).

Vzápětí se tenisová opona v Ústí nad Orlicí definitivně (?) zatáhla.

Na konci roku 2018 se organizátor, agentura Vaněk Agency, po dohodě s generálním partnerem, strojírenskou společností Rieter CZ, rozhodl v tradici nepokračovat.

Jaké byly důvody tohoto, pro mnohé překvapivého, rozhodnutí?

„Český šampionát jsme začali pořádat v roce 1997, tehdy jsme převzali štafetu od Poděbrad. Rieter Cup si postupně vybudoval výbornou pověst, měl velmi dobrou sportovní, ale také společenskou úroveň. Ctili jsme tradici, ale s přibývajícími roky pociťovali určitou setrvačnost. Proto jsme v roce 2015 změnili formát turnaje a poprvé uspořádali turnaj mužů kategorie ITF. Podle pravidel se musely konat tři na sebe navazující turnaje. Turnaje Rieter Open se hrály v Pardubicích a Ústí nad Orlicí, na které termínově navazoval další turnaj v Brně,“ připomíná generální ředitel společnosti Rieter CZ Jan Lustyk.

O body do světového žebříčku ATP se v Pardubicích a Ústí nad Orlicí hrálo celkem čtyřikrát, v případě ústeckého turnaje naposledy v roce 2018.

Společnost Rieter CZ Ústí nad Orlicí je významným podporovatelem řady projektů. V sociální oblasti firma finančně podporuje Orlickoústeckou nemocnici. V kulturní oblasti je generálním partnerem mezinárodní Kociánovy houslové soutěže a festivalu Kocianovo Ústí. Ve sportu se tato strojírenská firma téměř jedno čtvrtstoletí zviditelňovala právě prostřednictvím tenisových turnajů.

Abych pravdu řekl, delší dobru jsme přemýšleli, zda v této cestě pokračovat. Přemýšleli jsme o tom, zda by nebylo vhodné dát všemu nový impulz. Naše rozhodování urychlily změny, které překvapivě nastolila mezinárodní tenisová federace ITF. Ta rozhodla, že od roku 2019 se nebude na turnajích této kategorie hrát o body do světového žebříčku ATP. Je jisté, že v takovém případě bude úroveň turnaje nižší,“ vysvětluje Jan Lustyk.  

Jisté je, že v Ústí nad Orlicí se letos tenisový turnaj neuskuteční. V Pardubicích se hrát tenis bude, ale pod jiným názvem.

Jak na celou záležitost nahlíží dlouholetý ředitel a v posledních letech i pořadatel tenisových turnajů v Ústí nad Orlicí Vladimír Vaněk?

„Osobně mne to mrzí. Věnoval jsem se organizaci a pořádání tenisových turnajů přes dvacet let, mám spoustu krásných zážitků. Pokračování však ztrácelo smysl. Funkcionáře ITF názory organizátorů zřejmě nezajímaly, prosadili si svou. Po téměř pětadvaceti letech je konec. Je to smutné, ale je to realita. Neumím najít rozumný důvod, proč by do Ústí nad Orlicí měli cestovat na turnaj, na kterém nemohou získat žádné body do žebříčku, tenisté například z Kanady, USA, Japonska, Francie, Německa, Rakouska nebo Austrálie.“

 Byl to právě Vladimír Vaněk, v minulosti úspěšný atlet, kdo přišel s novým nápadem. Uspořádat v Ústí nad Orlicí sportovně-společenskou akci s pracovním názvem Ústecký víkend s firmou Rieter.

Hlavní akcí prázdninového víkendu bude 17. srpna atletický mítink RIETER, na kterém budou startovat závodníci z celé České republiky. O den později završí program atraktivní fotbalové utkání XI. RIETER s týmem známých sportovních osobností.

“Po dohodě s vedením města Ústí nad Orlicí a starostou Petrem Hájkem jsme se rozhodli celou akci uspořádat ve dnech 16. – 18. srpna, v době konání Staročeské pouti, což by mělo přispět k vysoké návštěvnosti zmíněných sportovních akcí. Těší nás, že akci podporuje také vedení Pardubického kraje v čele s hejtmanem Martinem Netolickým.,“ vysvětluje Vladimír Vaněk.

Titulárním sponzorem akce je společnost Rieter CZ, k významným partnerům pořadatele patří město Ústí nad Orlicí a Pardubický kraj.