Atleti a atletky ze šesti zemí startovali vloni a předloni na mítinku v Ústí nad Orlicí, kde se
fanouškům představili závodníci ze Spojených států amerických, Anglie, Indie, Ukrajiny, Slovenska a pochopitelně České republiky. Byli mezi nimi medailisté z olympijských her, ze světových a evropských šampionátů.

Pořadatelé si od začátku nastavili laťku hodně vysoko, vždyť hned na prvním ročníku atletického mítinku startovala plejáda skvělých českých závodníků v čele s dvojnásobnou olympijskou vítězkou a trojnásobnou mistryní světa, oštěpařkou Bárou Špotákovou, trojnásobným halovým mistrem světa v běhu na 400 metrů Pavlem Maslákem nebo mistryní světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzanou Hejnovou.

Nad druhým ročníkem mítinku se kvůli pandemii Covid-19 vznášel dlouho velký otazník, v rozbité termínové listině hledali organizátoři vhodný termín. Nakonec se vloni rozhodli závod uspořádat v závěru srpna. „Loňská sezona byla zcela atypická, uspořádání druhého ročníku mítinku bylo menším zázrakem. Některým závodníkům chyběla motivace, řada z nich minulou sezonu vypouštěla. Situace nebyla jednoduchá. Velká atletická jména jsem dopředu garantovat nemohl, přesto jsem věřil, že několik špičkových atletů do Ústí nad Orlicí přilákáme,“ zdůrazňoval před rokem manažer mítinku Vladimír Vaněk.
Povedlo se. Ozdobou druhého ročníku atletického mítinku RIETER byli nejen nejlepší čeští atleti, ale také špičkoví sprinteři ze Spojených států amerických a Velké Británie.

Závod oštěpařek vyhrála solidním výkonem 61,56 m dvojnásobná olympijská vítězka Bára Špotáková. Mezi oštěpaři kraloval Vítězslav Veselý (80,35m), který jako jediný přehodil hranici osmdesáti metrů. „Jsem nadšený, v Ústí nad Orlicí bylo skvělé publikum. Rád závodím na menších stadionech, kde je domácí prostředí,“ zmínil Veselý.

Na sprinterských tratích byla dvakrát nejrychlejší Nikola Bendová, kterou napodobila Martina Hofmanová. Ta nejprve dominovala na hladké třístovce, aby o devadesát minut později dominovala i nad překážkami, kde získala skalp Zuzany Hejnové. „I když to nevyšlo, jsem ráda, že jsem na mítinku startovala. V Ústí nad Orlicí to bylo moc fajn,“ řekla v cíli druhá Hejnová.
Vyvrcholením loňského mítinku byla mužská stovka, kterou ozdobil svoji účastí 35letý Američan Mike Rodgers s osobním rekordem 9.85!! Člen zlaté americké štafety na 4x100 metrů z loňského mistrovství světa byl v cíli o pouhou setinu dříve než Jan Veleba. „Byla tady úžasná atmosféra. Udělal jsem dobře, že jsem na tenhle mítink přijel,“ řekl nejrychlejší americký sprinter.
Na dvoustovce vyhrál trojnásobný halový mistr světa a Evropy na šedesátce a člen stříbrné britské štafety na 4x100 metrů z loňského světového šampionátu Richard Kilty. „Líbilo se mi tady, diváci byli fantastičtí,“ řekl Kilty.
Zajímavost mítinku v roce 2020: na stadionu byli přítomni tři úřadující světoví rekordmani, byť každý v trochu jiné roli. Oštěpařka Bára Špotáková (72,48 m) závodila, Jarmila Kratochvílová (1:53,28 v běhu na 800 m) v roli komentátorky a oštěpař Jan Železný jako trenér (98,48 m).

Letošní mítink se uskuteční v trochu netradičním termínu, ve středu 18. srpna.
„Hledat nějaký vhodný termín v covidem totálně rozsekaném domácím a mezinárodním kalendáři, to je úkol pro kouzelníka. Samozřejmě oslovíme manažery předních atletů a uvidíme. Opět věřím, že nějaké hvězdy do Ústí nad Orlicí přivezeme,“ říká Vladimír Vaněk.
Pořadatelem mítinku je agentura Vaněk Agency, spolupořadatelem atletický oddíl TJ Jiskra. Titulárním sponzorem akce je strojírenská společnost Rieter CZ Ústí nad Orlicí, která v Ústí nad Orlicí dlouhých čtyřiadvacet let podporovala konání domácích a mezinárodních tenisových turnajů.

V roce 2019 jsme se rozhodli pro změnu a podpořili atletický mítink. S odstupem času mohu potvrdit, že to byla změna k lepšímu. V Ústí nad Orlicí závodila během dvou let řada skvělých českých atletů, ale také kvalitní borci ze zahraničí. Pochopitelně mne potěšila kulisa, první ročník sledovala tisícovka diváků, vloni bylo v hledišti sedm stovek atletických fanoušků,“ připomíná generální
ředitel společnosti Rieter CZ Jan Lustyk.